طب الائمه

دستورات بهداشتی ، درمانی معصومین علیهم السلام


قاووت 

1. امام باقر (ع): قاووت چه پر بركت است . اگر در حال سيرى خورده شود، موجب گوارش و هضم غذا مى گردد و اگر در حال گرسنگى خورده شود، موجب سيرى مى گردد و در سفر و حضر، توشه ى خوبى است 

2. امام صادق (ع): قاووت ، باعث رويش گوشت مى گردد و استخوان را محكم مى كند.

3. امام صادق (ع): به فرزندانتان در خردسالى ، قاووت بدهيد كه باعث رويش گوشت مى شود و استخوان را محكم مى گرداند.

4. زنى به همراه پسرش نزد امام صادق (ع) رفتند. امام صادق پرسيد: ((چرا فرزندت نحيف و لاغر است ؟)). زن گفت : ((او بيمار است )). امام فرمود: ((به او قاووت بده كه گوشت مى روياند و استخوان را محكم مى سازد)).

5. امام صادق (ع): هر كس چهل روز قاووت بخورد، بازوانش پر توان مى گردد.

6. امام صادق (ع): خوردن قاووت با روغن ، پوست را لطيف مى كند و بر توان جنسى مى افزايد.

7. امام صادق (ع): قاووت را سه بار بشوييد و شكم فرد تبدار را با آن پر كنيد.

8. امام صادق (ع): قاووت ، موجب از بين رفتن اخلاط از بدن و بلغم از معده مى گردد و هفتاد بلا را دور مى كند.

9. امام كاظم (ع): قاووت خشك و آبگوشت گاو، پيسى را از بين مى برند.

10. ابوهاشم جعفرى مى گويد: در محضر امام رضا(ع) بودم كه به شدت تشنه شدم ، اما هيبت امام مانع از اين شد كه خواستار آب شوم . خود امام آب خواست و مقدارى خورد و به من فرمود: ((بخور كه آبى سرد و گوارا است )). من آن را خوردم ، اما پس از اندك زمانى ، دوباره به شدت تشنه شدم . امام دستور داد كه آب و قاووت و شكر بياورند. و به من فرمود: ((قاووت را مرطوب كن و روى آن شكر بپاش )). بعد از اين كه دستور حضرت را انجام دادم ، فرمود: ((بخور كه عطش را برطرف مى كند)).

11. سيف تمار مى گويد: يكى از دوستان ما در مكه ، دچار سينه پهلو شد. خدمت امام صادق (ع) رفتم و به ايشان اطلاع دادم . فرمود: ((به او قاووت جو بدهيد)). ما فقط دو روز به او قاووت جو داديم و او خوب شد.

12. امام صادق (ع): قاووت عدس ، تشنگى را از بين مى برد؛ معده را تقويت مى كند؛ درمان هفتاد درد است ؛ صفرا را خاموش مى كند و درون را سرد مى سازد.

13. امام صادق (ع) در مسافرت از قاووت جدا نمى شد و اگر يكى از خادمانش دچار غليان خون مى شد، به او مى فرمود: قاووت عدس ‍ بخور كه موجب فروكش كردن خون مى شود و حرارت بدن را پايين مى آورد.

14. يكى از اصحاب امام صادق (ع) دچار اسهال شد. امام ، قاووت برنج تجويز كرد. او خورد و خلاص شد.

15. امام صادق (ع): مدت دو سال بود كه بيمار بودم . خداوند استفاده از برنج را به من الهام فرمود. گفتم آن را تهيه كردند و شستند و خشك كردند و بر روى آتش ، بريان كردند. مقدارى از آرد آن را به صورت قاووت مصرف كردم و مقدار ديگر را آش كرده و خوردم و بيماريم مرتفع شد.

16. امام صادق (ع): براى دفع سموم بدن ، چيزى سودمندتر از قاووت سيب سراغ ندارم .

17. ابن بكير مى گويد: سالى در مدينه ، خون دماغ شدم . دوستانم به امام صادق (ع) اطلاع داده و خواستار دارويى شدند. امام فرمود: ((به او قاووت سيب بدهيد)). قاووت سيب خوردم و خونريزى بينى ام قطع شد.

18. احمد بن محمد مى گويد: هر گاه كسى در خانه ى ما، دچار مارگزيدگى يا عقرب گزيدگى مى شد، امام مى فرمود: ((به او قاووت سيب بدهيد)).

19. سه كف دست قاووت خشك در حالت ناشتا، بلغم و اخلاط را خشك مى كند و چيزى از آن ها بر جاى نمى گذارد.

20. سويق خشك در حالت ناشتا، حرارت بدن را پائين مى آورد و خلط را آرام مى كند؛ اما اگر با روغن مخلوط گردد، ديگر چنين اثرى را ندارد.+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 5:47  توسط fariba  |